Yeni alınan bir aracınız mı var? Sıfır araç aldım, trafik sigortası yaptırmalı mıyım? Yeni Alınan Araç İçin Trafik Sigortası Yaptırılmalı mıdır? İkinci el araç aldım, trafik sigortası yaptırmalı mıyım? Eski arabamın sigortası ne olacak? Yeni araç aldım sigortası ne zaman yapılacak? Araç satın aldıktan sonra sigorta yaptırma süresi nedir? Yeni araç aldım, trafik sigortası ne kadar çıkar?

Yeni alınan araç

Yeni alınan bir aracınız varsa trafik sigortası hakkında aklınıza bir çok soru gelmektedir. Bu sorularınızın yanıtlarını almak için yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

İki çeşit yeni araba alım aşaması vardır. Bu aşamalardan birincisi yeni alınan aracın sıfır olmasıdır. Diğeri ise ikinci el bir aracı satın almaktır. Aşama her ne olursa olsun yeni ya da eski araç alımı sonrasında trafik sigortası yaptırmak zorunludur.

Yeni Alınan Araç İçin Trafik Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Trafik sigortaları zorunlu sigortalardır. Devlet ve hazine müsteşarlığı tarafından hazırlanan yasal mevzuatlarda zorunlu sigortalar kapsamına alınmıştır. Trafik sigortası halk arasında kullanılan ismi olup asıl adı “Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” olarak geçmektedir.

Zorunlu sigortalar adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması gereken sigorta çeşitleridir. Burada amaç korunması gereken değerlerin ve maddi karşılıkların maksimum düzeyde fayda sağlanmasıdır. Trafik sigortasının zorunlu olmasının sebebi de sizin kusurunuzdan dolayı vereceğiniz hasarın tanzim edilebilmesi içindir. Kısaca Trafik Sigortası sizin kusurlu olduğunuz durumda sizin aracınızla ilgili hiç bir maddi karşılama yapmayacak olmasıdır. Sadece sizden doğabilecek mali mesuliyetin karşılanması olacaktır.

Sorumuzun cevabını verecek olursak her ne suretle olursa olsun sigorta zorunludur. Yeni alınan araçlar trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Bu yeni alınan aracın sıfır bir araç ya da ikinci el bir araç olması fark etmemektedir.

Sıfır Araç Aldım Trafik Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Evet yaptırmalıyız. Her araçta olduğu gibi sıfır araç alındığında da trafik sigortası yaptırmak gerekmektedir.

Ruhsatım Yok. Nasıl Sigorta Yaptırabilirim?

Sıfır araç alımlarında en sık karşılaşılan sorun aracın ruhsatının olmamasıdır. Bu durumda araca ilişkin tescil işlemleri yapılırken, aracın trafik sigortası olması gerekir. Bu nedenle araca “Sıfır Araç Sigortası” kesilmektedir. Sıfır araç sigorta poliçesinin özelliği üzerinde plakası olmayan bir poliçe kesilmesidir. Bu sebeple sıfır araçlar için sigortacılarda özel yazılımlar vasıtasıyla sıfır araç sigorta poliçesi tanzim edilir. Burada aracın plakası YK (Yeni Kayıt) olarak girilmektedir.

Sıfır Aracıma Plaka Çıktı. Plaka Düzeltmesi Yapabilir miyim?

Evet. Yapabilirsiniz. Sıfır aracınıza kesilen poliçenin akabinde araç tescil edilir. Tescil edilen aracınızdan sonra yeni plakasının sigorta aracı kuruma bildirilmesi gerekmektedir. Bu sizin aracınızın kaza anında ödeme yapılması için gerekli ve önemli bir işlemdir. Bu İşlemin adı Plaka Zeyli işlemidir.

İkinci El Araç Aldım. Trafik Sigortası Yaptırmalı mıyım?

İkinci el alınan araçlarda trafik sigortası yaptırılması zorunludur. Yeni alınan aracın kısa süre içerisinde sigortası yaptırılmadığı zaman geri dönülemez zararlara yol açılabilmektedir.

Trafik sigortası olmadan yapılan bir yaralamalı veya ölümlü kazada çok ciddi tazminatlar ortaya çıkmaktadır. Maddi hasarların ödenmesi bile başlı başına bir ücret olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle araç tescili her ne şekilde olursa olsun değiştiği durumda trafik sigortası yaptırılması gerekmektedir.

İkinci El Yeni Araç Aldım. Ne Zaman Trafik Sigortası Yaptırmalıyım?

Yeni araç alımlarında sigorta yaptırılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu sigorta poliçesinin ne zaman kesileceği ise diğer bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İkinci el araç aldıktan sonra 15 gün içerisinde trafik sigortası kesilmesi gerekmektedir. Bu 15 günlük sürede sigorta poliçesinin düzenlenmemesi durumunda araca sürprim uygulanmaktadır. Bu sürprim her geçen ay için %5 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir nevi dolaylı ceza uygulamasıdır.

Yeni Alınan Araçlar İçin 15 Günlük Trafik Sigortası Yaptırma Süresi İçerisinde Kaza Yapılırsa Kim Öder?

Bu süre içerisinde yapılan trafik kazasını bir önceki araç sahibinin trafik sigortası ödemektedir. Bu nedenle bir önceki araç sahibinin eğer trafik sigortası yoksa Noter’den devir işlemi yapılamamaktadır.

Örnek verecek olursak;

Bir önceki aracın A firmasından trafik sigortası olsun. Araç devir işleminden sonra sizin Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmadığınızı varsayalım. Bu durumda bir önceki araç sahibi sizin adınıza ilgili A firmasına 15 günlük trafik sigortası primini dolaylı olarak ödemektedir. Sizde eğer bu süre içerisinde trafik kazasına karışırsanız ve bundan dolayı bir mali mesuliyetiniz olursa ilgili A firması ödeme yapmaktadır. Sizin yapmanız gereken düzenlenen kaza tespit tutanağına bu ilgili A firmasına ait bilgileri girmeniz yeterlidir.

Bir önceki araç sahibinin trafik sigortası bilgilerine ulaşamadınız mı? Kaza yaptığınızda yardıma mı ihtiyacınız oldu? bu gibi durumlarda Sigortaladik.com firmamız tarafından verilen hasar destek sistemi için çağrı merkezimizden bize ulaşabilir veya Hasar Merkezi üzerinden merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Sigortaladik.com Hasar Merkezi

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortasında Yeni Sistem - Havuz Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.