Trafik Sigortasız Araçla Polis veya Jandarmaya Yakalanırsanız Ne Olur?

13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca motorlu araç işletenlerin Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırması mecburidir. Ancak Trafik Sigortasız Yakalanırsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücülerin çektiği stres sadece ödeyecekleri para miktarı olmayıp her an trafik polisinin ya da jandarma kontrollerine takılabileceği kaygısı ve riski sürücüleri olumsuz etkilemektedir.

Trafik Sigortasız Yakalanırsanız Ne Olur?
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu başladı.

Trafik Sigortasız Yakalanırsanız Ne Olur?

Trafik Sigortasız araçla kontrol noktalarına veya Jandarma ve Polis ekiplerine denk gelmeniz durumunda araç bilgilerinizi sorgulamak için sizleri öncelikle durdurup plaka numaranızı kendi sistemlerinden sorgulayıp trafik sigortanızın olup olmadığına bakarlar.

Trafik Sigortanızın olmadığı tespit edildikten sonra aracınızı kontrol eden ekip trafik ekibi değilse ilgili trafik şubesiyle irtibata geçip trafikten ekip çağrılması sağlanır. Olay yerine gelen Jandarma veya Polis Trafik Ekipleri gerekli incelemeyi sağladıktan sonra Trafik Sigortası Olmayan araç sürücüsüne ilgili yıl fiyat tarifesinden ceza keser. Ardından Trafik Sigortası olmayan araç çekici yardımıyla en yakın yediemin otoparkına çekilir.

Trafik Sigortasız Yakalanırsanız Ne Olur?

Otoparka çekilen aracın günlük otopark ücretinin yanısıra çekici ücretide araç sahibinden tahsil edilir. Ancak Trafik Polisi veya Jandarma ekiplerinden istenilen süreye bağlı olarak kısıtlı bir zaman içerisinde Trafik Sigortasını kestirip aracınızı bağlanmaktan kurtarabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz bu denklem tamamen ekiplerin inisiyatifinde olup bu süre tarafınıza sağlanmayabilir. Aracın bağlanmaya karar verilmesi durumunda ise aracınızın çekici tarafından otoparka götürülmesi ise zorunludur. Buda Çekici ücretinin ekstra bir masraf olarak sürücüye yüklenmesi anlamına gelir.

Trafik Sigortasız Yakalanırsanız Ne Olur?

Aracınız Jandarma veya Polis Çevirmesine girip aracınızın zorunlu trafik sigortası olmadığı tespit edilerek tarafına ilgili kanun gereği ceza kesilip; aracınız çekici marifetiyle otoparka çekildi. Peki bundan sonra ne yapmanız gerekir.

  • Bir Sigorta Acentesi veya İnternet Üzerinden Trafik Sigortası alanında hizmet veren bir firma bularak (size özel en uygun Trafik Sigortası Teklifleri İçin Tıklayınız) sigortanızı en kısa sürede yaptırın.
  • Aracınızın çekilmesi nedeniyle ilk gördüğünüz acenteye girip sigortanızı yapmamanızda fayda var. Bunun için internet üzerinden de hizmet verip karşılaştırmalı fiyatları tarafınıza sunan www.sigortaladik.com gibi sitelerden de fiyat almanız yararınıza olacaktır.
  • Belirttiğimiz bu durumun sebebi fiya olarak şirketten şirkete değişen aralarında uçuk fiyatların bulunmasıdır.
  • Trafik Sigortası İşlemi bittikten sonra Emniyette yapacağınız işlemlere geçiyorsunuz. İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek buradan aracınızla ilgili belgeyi alıyorsunuz. Emniyetteki işlemleri ruhsat sahibi veya araç sahibinden vekalet almış kişi ya da kişiler hariç kimse yürütemez
  • Ruhsat sahibi iseniz ancak ehliyetiniz yoksa otoparktan araç alımı yapabilmek için yanınızda sürücü belgesine sahip olan birini de götürmek zorundasınız. Ayrıca sizden belge için ruhsat ve sürücü belgesi fotokopisi talep edilecek.
  • Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü nden alınan belgeyle birlikte aracınızın tutulduğu otoparka gidebilirsiniz.
  • Yazının başında da belirtildiği gibi aracın çekildiği yer ile otopark arasındaki mesafe fark etmeksizin her durumda çekici ücretini ödüyorsunuz.
  • Otoparka gittiğinizde sizden hem çekici hem de aracınızın bağlı bulunduğu otoparkta geçirdiği süre için otopark masrafıda ödüyorsunuz. Genelde otoparklarda otopark sahipleriyle girişeceğiniz sıkı bir pazarlık ücreti az ya da eksik ödeme noktasında fayda sağlayacaktır.
  • Sizden istenen ücreti ödemeden önce sahip olduğunuz bu bilgiyle zararınızı aşağı çekebilirsiniz. Yapacağınız anlaşma ve ödeme yapıldıktan sonra aracınız size geri iade edilecektir.

Trafik Sigortasız Araç Kullanmamın Cezası Ne Kadar?

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmanın idari para cezası her yıl değişmekle beraber 108 tldir. Ödemenizi 15 gün içerisinde yapmanız durumunda %25 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Çekici fiyatlarıda değişkenlik göstermekle beraber ortalama 200-500 tl arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Ayrıca Trafik Sigortasız gezdiğiniz her ay için Trafik Poliçesi primine aylık %5 gecikme zammı uygulanır. Trafik Sigortasız gezmenin size maddi olarak zararı 200 ile 1000 tl arasında değişmektedir.

Sonuç olarak trafik sigortası yaptırmamak hem maddi hem manevi araç sahibine ve trafikte bulunan şahıs yada araçlara zarar vermektedir. Tüm bu zararlardan kaçınmak için sizde zamanınız geçmeden Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmakta geç kalmayın.

Tüm Trafik Sigortası İle ilgili soru, sorun, fiyat alma gibi işlemlerinizi www.sigortaladik.com üzerinden alabilir ya da 7/24 saat 0850 340 2 200 numaralı çağrı merkezimizden hizmet alabilirsiniz.

trafik sigortası
7/24 Hizmetinizdeyiz…

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılı Trafik Sigortası Teminat Limitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.