Trafik kazasında kusurlu olduğu resmen tespit edilmiş araç sahibinin karşı tarafa verdiği maddi zararları ve karşı araçtaki tedavi masraflarını karşılayan zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta. Ancak artan trafik sigortası fiyatları nedeniyle araç sahiplerinin sigorta primlerini kolaylıkla ödemesi için getirilen tavan fiyat uygulamasına ek olarak başlayan havuz sistemi ile trafikteki riskli araçların zararları sigorta şirketleri tarafından karşılanacak.

Zorunlu Trafik Sigortasında 12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren tavan fiyat uygulamasına ek olarak, havuz sistemi de 11 Temmuz 2017 tarihi itibariyle yürürlükteki yerini aldı ve uygulanmaya başlandı. Sigorta şirketlerinin zorunlu olarak kayıtlı olması gereken havuz sistemi, trafikte hasar riski yüksek olan araçların olası kazalardaki hasarının sigorta şirketlerine pay edileceği bir uygulama.

Tsb.org.tr’de yayımlanan genelgeye göre, zorunlu trafik sigortalarında azami prim uygulaması 2019 yılında aynı oranlarla devam edecektir.

Neden Havuz Sistemi?

Zorunlu trafik sigortasında primlerin düşmesi için teklifli indirim gibi sigorta primlerini düşürmeye yarayan yasal düzenlemeler getirilse de primlerde ciddi anlamda bir düşüş sağlanamamış, böylece tavan fiyat uygulaması devreye girmişti. Sürücüleri basamak sisteminde hasarsızlık durumuna göre belirlenmiş tavan fiyatların üzerinde prim ödememesini öngören tavan fiyat uygulaması, şimdi de hasar riski yüksek olan araçların olası kazalardaki hasarının sigorta şirketlerine pay edileceği havuz sistemi ile gündeme gelmiştir

Havuz sistemi ile, sigorta şirketlerinin yapılan matematiksel risk hesaplamaları ile gün yüzüne çıkan ve oluşan hasarlarda sigorta sistemini zarar etmesine yol açan belirli araç gruplarının sigorta şirketleri üzerindeki yükünün alınarak, yapılan yasal mevzuat çerçevesinde sigorta şirketlerinin belirli katılım oranları ile kurulan devlet destekli yasal çerçeveli bir havuz modeli inşaa edilmiştir. Böylece Hazine Müsteşarlığı’nın “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali̇ Sorumluluk Si̇gortasında Tari̇fe Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği” ile birlikte sisteme geçiş yapılmıştır.

Havuz Sistemi Nasıl İşleyecek?

Trafikte hasar riski yüksek olan araçlar için getirilen havuz sisteminde sigorta şirketleri, trafik sigortası poliçesini tavan fiyat üzerinden satacak, primleri havuzda toplayacak, hasarı sigorta şirketleri ödeyecek. Toplam hasarın % 50’si trafik sigortası satan şirketler arasında eşit şekilde pay edilecek; kalan % 50 ise yine şirketlerin trafik sigortasındaki pazar payına göre paylaştırılacak. Tüm bu prim ve hasar işlemlerini Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun yöneteceği havuz yürütecek.

Resmi adı Riskli Sigortalılar Havuzu olan sistem; sürücüleri hasar geçmişlerine göre 7 basamağa ayıran tavan fiyat uygulamasında 1., 2. ve 3. basamaklarda yer alan hasar riski ve primleri diğer araçlara göre daha yüksek olan araçları kapsıyor. 4., 5., 6. ve 7. basamaklardaki düşük hasarlı sürücüler ile taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon, çekicileri de havuz kapsamına alacak. Ancak 5., 6. ve 7. basamaktaki otomobiller, kamyonetler, iş makineleri, traktörler, motosikletler havuz kapsamında bulunmuyor.

Havuz Sistemi ile İndirim Oranları Değişti

Sigorta primlerine tavan fiyat ile yansıyan indirimlerden sonra yeni yeni başlayan havuz sistemiyle indirim oranlarında bazı düşüşler yaşandı:

  • 5. basamaktaki sürücülere %15 olan indirim oranı havuz sistemi ile %10
     
  • 6. basamaktaki sürücülere %30 olan indirim oranı havuz sistemi ile %20
     
  • 7. basamaktaki sürücülere %45 olan indirim oranı havuz sistemi ile %30 olacak.

Havuz sisteminin kapsamına girmeyen otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makinelerinde ise eski indirim oranları geçerliliğini korumaya devam edecektir.

HANGİ ARAÇLAR HAVUZ KAPSAMINDA?

Hasar riski yüksek araçlar (1, 2 ve 3. basamaklardaki tüm araç grupları) ile diğer basamaklardaki taksi, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), sürücü dahil 18-30 koltuklu ile sürücü dahil 31 ve üstü koltuklu otobüsler, kamyon ve çekici türündeki araç grupları havuz kapsamında olacak. 

Poliçelere ilişkin hesapların yönetimi Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) tarafından yapılacak. 

Havuz Poliçelerinde En Uygun Fiyat Sigortaladik.com‘da

Sizlerde Türkiyenin önde gelen sigorta firmalarının tekliflerini sigortaladik.com Trafik Sigortası teklif alma sayfasından başvuruda bulunarak en uygun fiyata en kapsamlı teminatlarla sigorta poliçenizi hem yenileyebilir hem de en baştan oluşturabilirsiniz. Zorunlu Karayolları Trafik Sigortanızı bizden teklif almadan yaptırmayın.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılı Trafik Sigortası Teminat Limitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.