zorunlu trafik sigortası

Trafik Sigortası Hakkında Genel Bilgiler

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Motorlu araç sahiplerinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü ile ülkemizde bulunan yasal düzenleme ile birlikte zorunlu olarak yaptırılması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortasının diğer adı ise Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası olarak geçmektedir. Araçların yani, taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararların karşılanması amaçlanmaktadır. Poliçelerde belirlenen limit ve teminatlar dahilinden sizin tarafınızdan verilecek zararlardan dolayı karşı tarafın zararları karşılanmaktadır. Tazminat ile maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi masrafları ve zarar gören kişilerin sakat kalması durumunda kendisine veya ölmesi halinde kazada zarar gören kişinin ailesine ödeme yapar.

Trafik Sigortasını neden Online satın almalıyız?

Çünkü kolay, hızlı ve güvenli! Ayrıca Sigortaladik.com ile artık daha fazlası var: Evinizden, ofisinizden çıkmadan zorunlu trafik sigortanızı yaptırabiliyorsunuz.

Zorunlu trafik sigortasının kapsamı ve genel teminatları, tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Bu nedenle farklı sigorta şirketlerini tek tek aramanıza gerek yok. Sigortaladık.com ile Türkiye’nin önde gelen ve popüler sigorta şirketlerinden, En kapsamlı teminatları en uygun fiyatlara sizlere sunuyoruz. Hatta poliçe primlerinizi vade farkı olmadan taksitlendirme avantajı sunuyoruz. Standart trafik sigortası teminatlarına ek olarak mini onarım, asistan hizmetleri, ferdi kaza ve hukuksal koruma gibi ek teminat ve hizmetleri içeren ürünleri de tercih edebilirsiniz. Zaman içerisinde yaptığımız kampanyalar ile bu teminatları poliçe bedeline ek hiç bir ücret ödemeden de yaptırabilirsiniz. Satın aldığınız poliçeyi dijital ortamda almanın avantajlarını yakalıyorsunuz. Böylece dijital ortamda poliçelerinizi alabiliyorsunuz.

Sigortaladık.com’da Hangi Sigorta Şirketlerinden Teklif Alabilirim?

Devamlı güncellenen şirket anlaşmalarımız mevcuttur. Bu doğrultuda sizlere en uygun fiyata en kapsamlı teminatlarla trafik sigortası poliçesi ulaştırabilmek için faaliyet gösteren tüm şirketlerle görüşmeler yapılmaktadır. Şu an için en popüler şirketler ile anlaşmalarımız mevcuttur. Çağrı merkezimiz üzerinden bizleri arayarak detaylı bilgiye ve en uygun trafik sigortası poliçelerine ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında 7 Basamak Neyi İfade Eder?

Trafik sigortalarının poliçe primlerinin hesaplanmasında 7 basamaktan oluşan bir tarife önemli rol oynamaktadır. Hasarsızlık indirimi kapsamında uygulanan basamak tarifesine göre 7. basamak en güvenilir araç sahibidir. 1. Basamak tarife ise daha çok kazaya karışmış sigortalıyı ifade etmektedir. Bu basamaklar belirlenirken, sürücünün geçmiş dönemdeki sürüş performansı dikkate alınır. Bu basamaklarda ödenecek prim için sigorta şirketlerinin vereceği teklif prim teklifleri önemli olsa da üst sınırları Türkiye’deki mevzuatlar tarafından verilen kurumlarca belirlenmektedir.

Trafik Sigortasında Primi Etkileyen Diğer Haller Nelerdir?

Sigorta kademeleri arasındaki fiyat farkının bir diğer sebebi de ülkemizde bulunan illerin risk katsayı durumlarıdır. Kademe sayısı düştükçe araç sahibinin risk derecesi arttığından poliçe primlerinde de artış izlenir. İlk kez otomobil alan araç sahipleri sisteme 4. kademeden giriş yapar ve kaza yapmadığı her yıl derecesi bir kademe yükselir, trafik kazası yaparsa kademesi düşer.

Trafik Sigortası primine etki eden diğer faktörler kısaca Sürücü yaşı, genel risk durum değerlendirmeleri, ve yeni güncel mevzuat çerçevesinde sürücülerin aldığı puanlar etki etmektedir.

Trafik Sigortası Primine Trafik Cezası Puanı Etki Eder mi?

2019 yılında yapılan son yasal mevzuattaki değişiklerle birlikte artık mümkün olmaktadır. Şirketlerin kendi içerisinde yapacakları düzenleme ile birlikte artık trafik cezaları sonucu puan almış müşterilerin trafik sigorta primleri de aynı oranda artış gösterecek ve daha yüksek primlerle trafik sigortası yaptıracaklardır.

Trafik Sigortası Arabamın Kendi Hasarını Karşılar mı?

Hayır. Bu sigorta sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar. Aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko yaptırmanız gerekmektedir.

Tedavi Giderleri Karşılanır mı?

Trafik kazası geçirip yaralananların kaza tespit tutanağına göre hesaplanan kazada kusur oranına, kişilerin genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları da dahil tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır ve SGK tedavi giderlerini Sağlık Uygulama Tebliği üzerinden yapılır. Sorularınız için 0850 340 2 200 numaralı  çağrı merkezimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama yapılırken primler her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir. Aracın yaşı, marka ve modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il, sürücünün yaşı ve hasarsızlık indirimi veya surprimi gibi unsurlar zorunlu sigorta fiyatları hesabını etkilemektedir.Örneğin aracın yaşı dolayısı ile bazı şirketler aracı sigortalamaktan imtina edebilmektedir. Pamuk Sigorta‘dan aldığımız güç ile sizlere bir çok teminat beraber verebilmekteyiz.

Yeni tescil edilen aracın sigortası ne kadar süre geçerlidir?

Eğer bir aracı yeni tescil olarak almışsanız ihtiyacınız olan her türlü bilgi bizim tarafımızdan sizlere verilecektir. “Sıfır araçların Trafik Sigortası” ve “ikinci el araçların trafik sigortası” arasında fark vardır. Sıfır alınan araçlarda trafik sigortası araç tescili için yaptırmak zorunludur. 2. el bir araç trafik sigortasındaki durum ise zorunlu olarak yeni araç sahibine 15 gün süre ile zaman verilmektedir. Bu süre içerisinde eski tescil sahibi kişinin trafik sigortası zorunlu olarak kişi iptal ettirmiş olsa bile 15 gün kadar devam etmektedir. Bu Zorunlu sürede ise yeni tescil edilmiş aracın karışacağı kazada bu primler ödemesini yapacaktır. Bu nedenle 2. El araç aldım kaza yaptım şeklinde düşünmenize gerek yoktur.

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi İçin tıklayınız.

Sigorta tekliflerine ulaşmak için bir telefon kadar yakınız. 0850 340 22 00