en uygun kasko sigortası
Kasko Yaptırmanın Önemi

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; kısaca değimi ile trafik sigortasının karşılamadığı yerlerde aracın diğer kazalarını karşılayan bir poliçedir. İçerisinde sizin aracınız için bir çok teminat bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Aracın çalınması, yanması, terör mağduru olması, kaza yapması gibi durumlarda sizin yerinize aracınıza gelecek hasarları karşılayan bir poliçedir. Aracın çok küçük ödemelerinden tutunda tüm bedeline kadar karşılayan kapsamlı poliçelerdir.

Kasko sigortası isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta çeşididir. Hasarın tanımı yapılırken, sadece sizin aracınızın başına gelen maddi hasarlar kastedilmemektedir. Ayrıca aracınızın çalınması, bir kaza anında sizin kusurlu bulunmanız halinde karşı araca verilecek hasarlar gibi yan ve ek teminatlarda içerisinde yer almaktadır.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasında Farklar Nelerdir?

Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası olmak üzere iki farklı temel araç sigortası bulunmaktadır. Kısaca ifade etmek gerekirse trafik sigortaları sizin adınıza 3. şahıslara vereceğiniz hasarlardan doğan mali mesuliyeti karşılamaktadır. Kasko sigortası ise; hem sizin adınıza hemde 3. şahıslar adına ilgili olan mali ve manevi mesuliyetleri karşılamaktadır. Örneğin bir kaza yapılmışsa ve kusurlu sizseniz, kasko sigortası sizin aracınızı yaptırır; trafik sigortası da karşı aracı yaptırır.

Kısacası ve işin özeti Zorunlu trafik sigortası kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu ve benzeri aklınızda oluşabilecek sigorta çeşitleri ile ilgili sorularınız için 0850 340 2 200 numaralı çağrı merkezimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. En uygun kasko teklifi için Sigortaladik.com İletişim merkezimiz üzerinden bize ulaşabilir ya da En Uygun Kasko Sigortası Teklifi Alma iletişim formunu doldurarak sizin için çalışma yapmamızı talep edebilirsiniz.

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Bir kazanın yada aracımıza gelecek başka türlü hasarların önüne geçmek pek mümkün değildir. Araçlarımız bizler için önemli vasıtalardır. Kasko sigortası yaptırarak bizler için değerli olan mal varlıklarımızı tüm araç bedeline göre cüzi miktarlar ödeyerek teminat altına almış oluruz. Böylece aracımızın başına gelebilecek pek çok hasar tazmin edilmiş olur.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta şirketleri tarafından araçlarımızın teminat altına alınması için pek çok ürün çıkartılmıştır. Bu ürünleri ana başlıklar altında toplamak mümkündür.

  • Dar Kasko
  • Muafiyetli Kasko
  • Servis Şartlı Kasko
  • Genişletilmiş Kasko

Bu ve benzeri bir çok sigorta çeşidine Sigortaladik.com Bilgi Merkezi üzerinden detaylı ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için site içi aramayı kullanabilirsiniz.

Kasko Araç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Bir aracın kasko bedeli, araçların marka, model ve yaşına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından hazırlanan kasko değer listesi tavsiye tarifesi temel alınarak belirlenmektedir. TSB tarafından belirlenen listeler her ay düzenli olarak güncel hale getirilir. Bu güncellemede TSB tarafından belirlenen piyasa kriterleri olur.

Araç bedeli hesaplama her araç için farklı olarak hesaplanmaktadır. Hatta olayı biraz daha özetlemek gerekirse araçların en ince donanım farkı bile bu klasmana dahil edilmektedir. Bu listeye Araç Kasko Bedeli hesaplama aracı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Ne Anlama Gelir?

Araç sahipleri kasko yaptırdıktan sonra takip eden yıllarda kasko indirimi hakkı kazanırlar. Bu hak belirli şartlar altında kaza yapmamış her sürücü için geçerlidir. Giriş basamağından başlayan bir araç toplam 5 yıl sürede %65 indirim hakkı kazanmaktadır.

Sigortaladik.com internet sitesi üzerinden alacağınız kasko poliçelerinde yaptığımız indirimlerle beraber %80’e varan indirimlerle poliçeleriniz tanzim edilebilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz Türkiye’nin Önde Gelen Sigorta Şirketleri ile kasko sigortası avantajlarını sizlere sunmak için buradayız. Ayrıca Sigortaladik.com Hasar Merkezi ve Çağrı Merkezimiz üzerinden bizlere ulaşarak, yaptığınız hasarlarda da sizlere yardımcı olmak bizlerin görevidir.

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Ne Zaman Kaybedilir?

Yaptırmış olduğunu poliçeniz geçerlilik tarihleri içerisinde başınıza gelebilecek kaza ve hasar anlarında bu konudan bahsetmek mümkündür. Oluşacak bir kaza sonucu aracınızı poliçe teminatları kapsamında yaptırmanız sonucu hasarsızlık indirim basamağınız düşmektedir.

Hasar anında poliçede bulunan indirimlerinizin kayıp olmaması için bir kaç teminat daha vardır. Bunlar Hasarsızlık Koruma Klozu ve Mini Onarım Klozu’dur.

Kasko Sigortası Önemi
Kasko Önemlidir.

Kasko Mini Onarım Tramerde görünür mü ?

Bir çok sigorta şirketi yaptırmış olduğunuz genişletilmiş kasko poliçenize Mini Onarım maddelerini eklemektedir. Bu madde de aracınız 1000₺, 2000₺ 3500₺ gibi küçük hasarlarınızda aracınızın yapım maliyetini karşılamaktadır. Tramer olarak adlandırdığımız sistem üzerine bu yapım maliyetleri işlenmektedir. Bu da aracınızın Hasar Sorgulama sonucunda liste olarak görülmesi demektir.

Araç Değişiminde Hasarsızlık İndirimi Hakkı Kalır mı?

Kendi aracınızı sattığınızda, yerine yeni bir araç aldığınızda en sık sorulan sorular, kasko sigortam delinir mi? kasko sigorta indiririm diğer araca aktarılır mı? gibi sorulardır.

Bir aracınız varsa ve bu aracın kasko sigortası poliçesi üzerinde indirimi mevcutsa sattıktan sonra bu indirim sizi yeni aracınızda da takip etmektedir.

Kasko Sigortası Farklı Bir Sigorta Şirketinden Alınırsa, Hasarsızlık İndirimi Hakkı Devam Eder mi?

Merkezi Tramer sistemi olduğundan dolayı devam etmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Trafik kazası meydana geldiğinde kazaya karışan araçlarda maddi bir hasar oluşmuşsa araç sahiplerinin kaza tespit tutanağı doldurması gerekir. Eski yöntemlere göre artık Maddi Hasarlı Trafik Kazasına Polis veya Jandarma gelmemektedir. Maddi Hasarlı bir trafik kazası olduğu zaman kişiler kendi aralarında bu tutanağı tutmakta ve sigorta şirketlerine ulaştırmaktadır.

Kaza anında yanınızda tutanak yok ve temin edemeyecek durumdaysanız ya da bilgi eksikliği yaşıyorsanız bizimle iletişime geçin. Çağrı Merkezimiz üzerinden müşteri temsilcileri ile hasar yönetimi sağlayabilirsiniz.

Yaralamalı ve Ölümlü Trafik Kazasında ne yapılmalı?

Bir trafik kazasında “Ciddi sonuçlar doğmuşsa ne yapmalı?” “Yaralamalı Trafik Kazasında ne yapmalı?” Ölümlü trafik kazasında ne yapmalı?” gibi sorular için doğru yerdesiniz. Yaralamalı ve ölümlü bir trafik kazasına karışmanız durumunda ya da kaza dışında böyle bir olayı görmeniz durumunda derhal kolluk kuvvetleri ile iletişime geçilmelidir.

Bu tip kazalarda ilk yapılması gereken “155 polis imdat hattı” yada “156 jandarma ihbar hattı”nı aramanız gerekmektedir. böylece polis, jandarma gibi kolluk kuvvetleri derhal sizlerle irtibata geçer ve konuyu araştırmaya başlar. Bazı durumlarda bu tip kazalar için Adli Dosyalar da oluşabilmektedir.

Kaza Tespit Tutanağına Eklenmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

  • Poliçe aslı veya fotokopisi
  • Poliçe prim makbuzu,
  • Trafik kazası tespit tutanağıkaza zaptı ),
  • Alkol raporu,
  • Ruhsat fotokopisi ,
  • Ehliyet fotokopisi,

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi İçin tıklayınız.

Sigorta tekliflerine ulaşmak için bir telefon kadar yakınız. 0850 340 22 00

kasko sigortası